21 Mart 2011 Pazartesi

Temiz Bir Sayfa


Bu aralar işlerin yoğunluğu, blogspotun kapatılması derken blogu bayağı bir boşladık. Aksi gibi bu süre içinde de bayağı olaylar oldu Dayı gitti, kaptan geldi iki derbi kaybettik derken kendimizi toparlayıp tekrar yazmaya başladık.

Öncelikle Schuster'in gidişi benim açımdan doğru bir karar değildi ama özellikle medya ve iş bilmez idareci baskısı nedeniyle olay dönüşü olmayan bir yola girmişti yine de Schuster giderken de Schuster'liğini yaparak kapıyı arkasından çekti ve çıktı gitti. Sonuç olarak Beşiktaş'ın başında kalmasını istediğim bir hoca idi ama iş buraya geldikten sonra söylenecek çok fazla bir şey de kalmıyor.

Takımın başına sezon sonuna !!! kadar Tayfur Havutçu geldi. Futbol oynadığı dönemlerde hırslı kişiliği ve ısırdığı dili ile hatırladığımız Tayfur Kaptan teknik adam portresinde bambaşka bir kişilik sergiliyor. Saha içine geldiğimizde de kadronun mevcudiyedi açısından geçmiş haftalardaki yapıyı korudu ama sahadaki değişiklikte küçük gibi gözükse de etkisel olarak büyük bir değişikliğe gitti. Geçmişte Schuster'in oynattığı üçlü orta sahayı geride Necip - Ernst önlerinde ve forvete daha yakın Guti ile oluşturdu. Bu dizilişin takıma iki önemli katkısı oldu, Ernst ve Necip takımın savunma gücüne büyük katkı yaparken, Guti enerjisinin büyük bir kısmını gol bölgesinde harcamaya başladı. Tayfur hocanın kullandığı bu diziliş aslında ligimizin en geçer akçe dizilişi ancak kadroda yer alan kişiler bakımında bu ligte bu formatı en iyi oynabilecek takım Beşiktaş.
Burada özellikle Necip'e ayrı bir parantez açmak gerekli, Beşiktaş maçlarını çıplak gözle izleyenler bir sonraki maçta top rakip takımın ayağındayken özellikle Necip'e dikkat etsinler, bu çocuğun önsezileri inanılmaz gelişmiş, rakibin attığı her kritik topu veya atak girişimini olması gereken yerde bulunarak engelliyor ve topu kaptıktan sonra en kısa sürede en doğru adama vererek takımın atağa çıkmasını sağlıyor. Bunun en güzel örneği Quaresma'nın getirip Almeida'ya attırdığı ikinci golde ilk pas Necip'e ait. Necip rakip atağında bulunması gereken en doğru yerde olup topu kapıyor ve Quaresma'ya mükkemmel bir top atıyor sonrasında da Beşiktaş'ın kontra atak gölü geliyor.
Beşiktaş'ın Kayserispor maçına ramen çözmesi gereken en büyük problem en uç forvet noktasında. Almanya ligini takip edenler çok iyi biliyorlar ki Almeida'nın Kayserispor maçında sergilediği performans Almeida'nın bir yüzü, diğer yüzü ise daha önceki maçlarda sergilediği performanslar. Ne yazık ki kendisinin bir sürekliliği ve standartı yok, o nedenle Portekiz Mill Takımı ve Werder Bremen'de oynadığı dönemlerde sürekli olarak onun yerine bir alternatif arayışı içinde olunuyor. Öte yandan son dönemdeki performansı ile Bobo'da bu mevkinin garanti oyuncusu olmaktan çok uzak bir performans sergiliyor, zaten Bobo'nun hiçbir zaman sezonun tamamında belli performansın üstünde sergilediği oyuna şahit olmadık. Bu nedenle önümüzdeki dönemde bu takımın çözülmesi gereken en önemli sorunlarından birisi de defanstaki oyuncu kalitesizliği olduğu kadar gölcüdür de.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...