20 Temmuz 2009 Pazartesi

Beşiktaş : 1 Catania :1Beşiktaş Catania maçı ile yeni sezona merhaba dedi. İlk hazırlık maçı olmasına ramen ciddi bir rakip seçilmişti. Mustafa Denizli kendine has teknik direktörlük tarzına yeni bir yorum getirerek takımı yurt dışına kampa götürmedi ve sadece üç (eğer gruptan çıkamazsa, tabi bir de gruptan çıkılırsa ne olacağını kimse bilmiyor:)) hazırlık maçı ile sezona başlangıç yapacak. Rabiki konu Mustafa hoca olunca vardır bir keramet diyerek yorum yapamıyoruz.

İlk yarıda mücade eden takım yaratıcılık yönünden oldukça kısıtlıydı. Hal böyle olunca İtalyan usulü bir ilk yarı yaşandı. Tabiki her taraftar gibi benim gözlerim yenilerin üzerindeydi. Yeniler içinde en çok göze batan tabiki İsmail Köybaşıy'dı. Açıkçası İsmail hem Beşiktaş'ın hem de milli takımının uzun süre sol kanadında amborgo koyacak gibi gözüküyor.
Alışıla gelmiş beklere göre gerçekten yumuşak bilekleri var. Yaptığı bindirmeler de iyi ortalar yapabiliyor. İkinci yarı önüne yusuf'un gelmesi ile birlikte gerçekten tehlikeli bir kanat ikilisi olacaklarını gösterdiler. Beşktaşın bu sezon on numara eksikliğinde en etkili hücum gücü bu ikili olacak gibi gözüküyor.


İlk yarı Fink - Ernst - Uğur'dan oluşan üçlü mücadele gücü yüksek top kazanan ancak kazandıklarını yeterince faydalı kullanamayan bir üçlüydü. Gerçi Uğur'un bir - iki bireysel bindirmesi, Ernst ve Fink'in birkaç ikiye birleri ile geleceğe dönük parıltı verse de akılda kalan bir girişimleri olamdı, uğur'un kaleci ile karşı karşıya kaldığı pozisyon dışında. Uğur bu pozisyondan sonra oyundan iyice düştü. Sanırım bu sene de son peryiodların oyuncusu olacak. Uğur bana aslında potansiyeli olan ama onu bir türlü kullanamayan oyuncu imajı ciziyor.


Potansiyelini kullanamayan bir başka çakma starımızı da Serdar Özkan. Serdar kardeşimiz aslında bazen üzerine takım kurulacak haraketler yaparken bazen de aynı haraketi halı sahada yapsa bir sonraki hafta çağırmıyacağınız arkadaşınızın performansını sergiliyor. Topla çok çabuk, özellikle takibi sol köşede yakaladığında rahatlıkla geçebilen ama attığın çalımdan sonra yapabildiği orta oranında 10'da 1 istatisliğini tuturan potansiyel yıldızımız. Kendisi potansiyel yıldızlıktan gerçeğine bir türlü dönüşemedi, kendisi her kamp döneminin yıldızı olup ligin ilk maçlarında gerçekten iyi performans gösteriyor ama sonrasını hepimiz biliyoruz.


Erhan Güven'e gelince açıkçası Rıdvan ve İbrahim Toroman varken sağ bekte oynamasını beklemiyorum. İlk yarıda Erkan Zengin'i frenliyen kişi oldu. Erkan bir çok pozisyonda ikiye bir kaldıklarında Erhan ili doğru kuruguyu yakalamıyadı. Bu noktada hata büyük ölçüde Erhan'daydı. Mustafa hoca Erhan'ı yedek stoper olarak kullanabilir.


Erkan'nın daha fazla şans bulması gerektiğine inanıyorum. İyi bir tekniği ve oyun görüşü var. Teke tek kaldığında adam eksiltebiliyor ve orta yapabiliyor. Bu iki özellik kanat oyuncuları için olmazsa olmaz. Ancak onun mevkisinde Holosko ve Nihat ver onları geçip forma bulması zor gözüküyor. Ancak rotasyonda bu sene geçen seneye göre daha fazla forma şansı bulabilir diye düşünyorum. Mustafa hocanın ondan özellikle Fortis Türkiye Kupasında faydalanacağını düşünüyorum.


İkinci yarı yaratıcı ayakların oyuna girmesi ile ileri uçta daha iyi organizasyonlar izledik. Mustafa hoca eğer transfer yapılmazsa ki öyle gözüküyor o bölgede Tello'yu kullanacak. Bence başarılı olabilir kaldıki geçen sene Delgodo'nun yokluğunda Tello bu görevi gayet iyi üstlendi. Bu noktadaki tek problem Tello'nun fizik kondüsyonu. Dayanıklılığını arttırsa bence başarılı olur.
Aslında Beşiktaş'ta gözüken en büyük problem Bobo. Bobo'nun kafasının karışık olduğu her halinden belliydi. Açıkçası beraber oynadığınız ve sizden potansiyel olarak daha alt seviyede bulunana birisinin sizden iki kat para kazanması durumunda bunu yaşamamak çok kolay değil. Bu noktada Nobre'ye bu kadar büyük para vermek yerine Batuhan alternatifi devreye sokulsa takım içimdeki ücret sorunu bu kadar üst seviyeye çıkmayacaktır. Tabi bu noktada Mustafa hoca ve BJK yönetimi ne kadar suçlu ise Batuhan'da yapıtğı davranışlarla bu alternatifi başlamadan bitirmekte kendide en büyük suçlu.


Ferrari'ye gelince defans oynucularını ilk maçtan değerlendirme gerçekten zor. Oynadığınız mevkide ki görev arkadaşınız ile iyi bir koordinasyonunuz olması gerekir. Sivok ile bu koordinasyonu henüz sağlamayadıklarında hem çok pozisyon verdiler hemde bir amatörküme golü yediler. Ancak topa çıkışları ve hava hakimiyeti ile potansiyeli olduğunu gösterdi. Sivok ile birlikte bu mevkiyi paylaşacak Ferrari takımın oyunu geriden iyi kurmasını sağlayacağını düşünüyorum. Ancak benim aklımdan geçen süratli bir İbrahim Toraman ile daha iyi bir ikili oluşturabilirler.


Sağlıcakla kalın....

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...