11 Haziran 2010 Cuma

Güney Afrika 1 : Meksika 1


Maç öncesinde Meksika'nın maçı kazanacağı fikrine sahiptim, açıkçası maçı başında da beni haklı çıkaracak bir tempo ile başladılar. Arka arkaya gidikleri iki pozisyonda da uygun fırsatları kaçırıdılar. Aslın bu noktada Meksika'nın turnuva boyunca yaşacağı en büyük sıkıntı olan bitirici eksikliğinin iyi sinyalleri idi. Meksika öndeki üçlüyü Dos Santos, Vela, Franco'dan oluşturuyor. Vela ve Dos Santos oldukça yetenekli olmalarına karşın her ikiside forvetler kesinlikle bitirici özellikleri o kadar iyi değil. Franco'da açıkçasıdünkü futbolu ile bu ikilinin önünde çok fazla sırıttı, daha etkin bir santraforları olsaydı maçı erken bölümde bitirebilirlerdi. Güney Afrika ise oynadıkları ilk yarı itibari ile herhalde Carlos Alberto PARREIRA'nın yönettiğin takımlardaki en düşük topa sahip olan takım ödülünü almışlardır.

Genel olarak topa sahip olup rakibi bezdirici sayıda pas yapan Parreira takımlarından çok uzak bir performans sergilediler, maçın 30. dakikalarına doğru topla sahip olma oranları %35'e kadar geriledi. Bence ilk yarının en etkili oyuncularından biriside Paul AGUILAR'dı. Oyunda kaldığı süre boyunca Meksika'nın sağ taraftan etkili ataklar geliştirdi. Ancak daha öncede belirttiğim gibi bitirici nokta eksikliği nedeniyle bu ataklarda sonuca varılamadı.
Devrenin sonlarına doğru PARREIRA taktik anlayışı yavaş yavaşortaya çıkmıştı, Mccarthy'i kamptan kovduktan sonra zaten zayıf olan hücm gücü artık sadece PIENAAR ve yerel yıldız TSHABALALA'nın(okunuşu çok melodik) üzerine kaldı. Bu oyuncularla da organize atak yerine kontra toplarla sonuca gitmeye çlıştılar. Güney Afrika bu maçtan bir puan çıkarmış olabilir ama Uruguay ve Fransa karşısınd aynı performans ile puan alamıyacaklarını düşünüyorum. İkinci yarı itibari ile aslında klasik Carlos Alberto takımı sahaya dönmüştü bol paslı oyunları ile topa sahip olma oranını bir hayli yukarıya çıkardılar, bu içinde mükemmel bir kontra atak ile gerçekten güzel bir gol buldular.

Golde TSHABALALA'nın vuruşunun güzelliği kadar Adidas'ın Jabulani'nin de etkisinin olduğunu düşünüyorum. Güney Afrika'nın golünden sonra Meksika tekrar oyunu Afrika sahasına yığarak golü bulmaya çalıştı. Aradıkları gol Marquez ile geldi, Güney Afrika'nın gol öncesinde uygulamaya çalıtığı ofsayt taktiği gerçekten çok acemice idi. Bu seviyede turnuva oynayan bir takımın yapmaması gereken bir hata idi. Maçın genel istatitiklerine baktığımızda Meksika'nın 14 şutunun sadece 5 tanesi kaleyi bulmuş ve topun oyunda kaldığı sürenin 40 dakikasında topa sahip olmuş buna ramen pozisyonlara baktğımızda Güney Afrika'nın daha net gol pozisyonları vardı. Buna ramen Güney Afrika gruptan çıkamayan ilk ev sahibi olacak sanırsam. İlk maçın bize gösterdiği bir başka nokta da artık Galatasaray istese de Dos Santos'u alamaz.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...