19 Ağustos 2012 Pazar

Part-Time Büyükşehir

Fikstür çekildiğinde  son yılların en zorlu ilk altı haftası ile karşı karşıya kalmıştı Beşiktaş ve bu seri lige çıktığından beri sahasında yenemediği İBB ile başlıyordu. Bir anlamda gelenek bozulmadı ve deplasmandaki İBB galibiyeti bir başka sezona kaldı.

Samet Hoca sahaya takımı Kayseri maçının ikinci yarısındaki düzende sahaya sürdü. Oyunculardaki en önemli değişiklik Veli'nin partneri olarak Hasan Türk'ün seçilmesi idi. Hasan oyundan çıkana kadar kendisine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirdi. Sakatlanan kadar Veli ve sonrasında da Necip'in yanında o bölgede bir alternatif olabileceğini gösterdi. İlerleyen haftalarda Süper Lige alışması ile birlikte saha içi verimini de arttıracaktır. Yine de oyunda kaldığı süre içinde gerek savunmaya yardımı olsun gerekse de takımın pas paylaşımında olumlu katkı sağladı.

Samet Hoca'nın ikinci değişikliği de stoper kurgusunda idi. Stoper tercihinde Escude'nin yerine topun sahibi Toraman'ı tercih etti hoca. Beşiktaş'ın oyuna daha çok hakim olduğu ilk onbeş dakikadan sonra bu tercihin sıkıntıları ortaya çıktı. Veli'nin sakatlanıp çıkması ile birlikte orta alanda baskı ile kazanılan top opsiyonu ortadan kalkınca oyun Toraman'ın geriden mancınık ile gönderdiği toplarla kurulma opsiyonuna döndü ki bu topları rahatça alan İBB sürekli olarak Beşiktaş sahasında görülmeye başlandı. Escude'nin bu bölümde sahada olması oyun kurgusunda daha çok ayağa pas opsiyonun ortaya konmasını sağlayabilirdi ama Samet Hoca büyük kaptanın !!! ligin ilk maçında kesik yemesine gönlü razı gelmedi. Savunma hattındaki tek sıkıntı stoper yerleşiminde değildi, her iki bek de henüz sezonu açmamış bir görüntü sergilediler. Hem Hilbert hem de Uğur, savunma ve hücum katkısı adına sahaya hiç bir şey koymadılar. Savunmadaki bir diğer değişiklik duran toplarda yapılan alan savunması idi. Alan savunması artık bir çok takımın tercih ettiği ve iyi kurgulandığında diğer alternatiflere göre etkin bir savunma opsiyonu. Ancak yenilen golde olduğu gibi duran topun paslaşarak kullanılması durumunda savunma dengesinin çabucak bozulduğu bir opsiyon, hızlı paslaşma ve iyi bir orta ile savunmada boş adam opsiyonları yaratılabilir. Bu konuda pratiği geliştirmek için ciddi çalışma yapılması gerekiyor. Ligin ilk bölümünde bu tipte kopya goller kalemizde görebiliriz.

Hücum opsiyonlarında ise Pektemek, Almeida ve Olcay özellikle ilk onbeş dakikadan sonra ciddi anlamda birbirlerinden kopuk bir oyun sergilediler. Özellikle Olcay ve Pektemek ilk yarıda sahada hiç görünmediler desek hata etmiş olmayız. Almeida ise sadece kendisine dikilen toplarda ortaya çıktı ve bunlarında bir çoğunu rakip stoperlere bıraktı. Takımın hücum opsiyonu olarak üç temel kurgu göze çarpıyor. Rakipten kapılan toplarla ani atak başlangıçları, bunu ilk dakikalarda Veli'nin kaptığı topta Almeida'ya gönderdiği uzun pas ve kalecinin elinden kaçırması ile girilen gol pozisyonunda gördük. Tabi burada özellikle Veli'nin erken sakatlanıp çıkması bu alternatifi ortadan kaldı. İkinici olarak ise Fernandes'in üçüncü bölgede buluşacağı toplarda şahsi yeteneklerini devreye sokup arkadaşlarına pozisyon üretmesi. Bu alternatif de Oğuzhan'ın oyuna girişi ile Fernandes'in ön bölgede topla buluşması şeklinde maçın sonralarında gördük. Son olarak da duran toplar, bu alternatifi atılan ve ofsayt nedeniyle sayılmayan golde gördük. Bu alternatifler içinde Veli'nin sakatlığı o nedenle önemli bir yer işgal ediyor, onun yerine giren Necip maalesef bu kurguyu işletecek alternatifler üretemedi. Oğuzhan'ın oyuna dahil olması özellikle Fernandes üzerinde kurulan baskıyı rahatlatarak karşı sahada pas opsiyonlarını arttırdı. Bu sayede de son bölümde takım pozisyon yaratma şansını yakaladı.

Takım özellikle ilk onbeş ve maçın son bölümünde ortaya koydukları yönünden ilerisi için bir ışık verdi ama özellikle Uğur, Hilbert ve Pektemek'in henüz sezonu açmadıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.  Orta saha kurgusu içinde de mutlaka Oğuzhan'a bir sorumluluk verilmeli. Samet Hoca maçtan sonra yaptığı açıklamada transfer konusunda olumsuz konuştu ama öndeki üçlü bu kurguda oynayacaksa mutlaka bir uzak forvet alternatifinin yaratılması lazım aksi takdirde gözünün içine baktığımız Pektemek devre arasında bir miktar para ile takas alternatiflerinde konuşulmaya başlanır.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...